Stres cieplny u świń

Data dodania: 22 lipca, 2020 | Kategoria:
Stres cieplny u świń

Stres cieplny – przyczyny i skutki
Na powstawanie stresu cieplnego u trzody chlewnej wpływa wysoka temperatura, lecz wiele zależy także od wilgotności. Problem zdarza się w okresie letnim, a pogłębia go słaba wentylacja pomieszczeń i zbyt duża obsada zwierząt. Skutkiem takiego stanu rzeczy są zaburzenia przemiany materii i obniżenie produkcyjności. U loch występują problemy z laktacją i mlecznością, ale też zaburzenia w gospodarce hormonalnej, które skutkują tzw. sezonową letnią niepłodnością. Już kilkugodzinny wzrost temperatury w chlewni może powodować szereg nieprawidłowości poczynając od problemów z zagnieżdżeniem się zarodka kończąc na wzroście martwych urodzeń. Wysoka temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powoduje wysychanie i pękanie błon śluzowych oraz skóry co ułatwia wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmów zwierząt.
Jak pomóc zwierzętom?
Przede wszystkim obniżając temperaturę w pomieszczeniach, ale ważne jest też żywienie. Im lepsza strawność paszy, tym mniejsze wydzielanie ciepła podczas trawienia. Należy więc dbać, aby poziom włókna i białka w paszy nie był za wysoki, a jeżeli to możliwe zastosować żywienie na mokro. Korzystne efekty daje też zastosowanie enzymów paszowych, które zwiększają strawność i ilość dostępnej energii. Dobrze na energetyczność paszy wpływa też jej natłuszczanie. W okresie letnim zaleca się też podawanie w wodzie bądź paszy witaminy C oraz betainy podnoszących odporność organizmu i niwelujących skutki stresu cieplnego.
Wszystkie te warunki spełnia nasza linia premiksów dla trzody chlewnej AMINOMAX. Premiksy z linii AMINOMAX charakteryzują się najwyższymi poziomami aminokwasów na rynku, ponadto dostarczają bardzo wysokie ilości witamin, enzymów, mikro- i makroelementów. Wysoka zawartość aminokwasów pozwala na obniżenie poziomu białka i tym samym podtrzymanie wysokiej produkcyjności zwierząt nawet w okresach wysokich temperatur.

Powrót do bloga

Masz pytanie?

Postaramy się pomóc. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz.