Przygotowanie powierzchni magazynowych do przechowywania ziarna

Data dodania: 29 lipca, 2020 | Kategoria:
Przygotowanie powierzchni magazynowych do przechowywania ziarna

Żniwa za pasem, czas więc pomyśleć o magazynowaniu ziarna. Co prawda część rolników od razu oddaje swoje zbiory do skupów, lecz pozostali magazynują je, aby przeczekać spadek cen lub użyć jako paszy. Dlatego należy zadbać o to by ziarno było jak najwyższej jakości i dobrze przetrwało okres przechowywania. Aby tak się stało trzeba dokonać dokładnego przeglądu magazynu, jego mechanicznego wyczyszczenia, a często nawet uciec się do środków chemicznych.

Magazyny i silosy na przyjęcie zboża możemy przygotować sami lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy DDD. Przede wszystkim trzeba zacząć od wyczyszczenia całej powierzchni silosu i wymiecenia pozostałości poprzedniej partii ziarna. Ważne aby przejrzeć resztki pod kątem obecności szkodników czy porażenia przez grzyby. Magazyny zbożowe zawsze należy czyścić na sucho, użycie wody niepotrzebnie podniesie wilgotność w pomieszczeniu co później przyczyni się do rozwoju chorób grzybowych. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną walkę ze szkodnikami możemy użyć środków na bazie dwóch substancji czynnych pirymifosu metylowego i deltametryny. Preparaty takie na rynku występują w formie oprysków lub świec dymnych. Należy to jednak robić z zachowaniem dużej ostrożności i zgodnie z instrukcją użycia danych środków. Przekraczając zalecaną dawkę lub używając konkretnego preparatu niezgodnie z przeznaczeniem możemy doprowadzić do skażenia zboża.

Można też zastanowić sie nad skorzystaniem z usług firm DDD, które w bezpieczny sposób przygotują powierzchnie magazynowe na przyjęcie zboża. Czyszczenie magazynów zbożowych często wymaga trzech zabiegów:
Dezynsekcji – zwalczania owadów takich jak wołek zbożowy, milik mączny czy omacnica spichrzanka,
Deratyzacji – zwalczania gryzoni jak myszy i szczury,
Dezynfekcji – niszczeniu drobnoustrojów i ich przetrwalników.
Dezynsekcja i dezynfekcja odbywa się zwykle z użyciem środków chemicznych deratyzacja już niekoniecznie.

To w jaki sposób będziemy walczyć ze szkodnikami magazynowymi zależy od nas samych. Opcja wynajęcia zewnętrznej firmy może być bardziej kosztowna, warto jednak wziąć ją pod uwagę. Może okazać się, że źle przygotowane powierzchnie magazynowe, a co za tym idzie straty fizyczne i jakościowe zboża mogą nas kosztować o wiele więcej.

Powrót do bloga

Masz pytanie?

Postaramy się pomóc. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz.